Firma AquaBeeTech Sp. z o.o. realizuje projekt pt. „Opracowanie urządzenia dla pasiek towarowych do przetwarzania wielorakich produktów pszczelich, o pojemności roboczej zbiornika nie mniejszej niż 110 litrów, z optymalizacją procesu dehydratacji miodu w zakresie prędkości obrotowej mieszadeł, natężenia przepływu, temperatury i wilgotności powietrza oraz temperatury miodu”.
Projekt realizowany jest w ramach działania: Bony na innowacje dla MŚP, Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
Projekt obejmuje dwa zadania:
Zadanie pierwsze: Zakup usługi badawczo-rozwojowej mającej na celu opracowanie urządzenia wielofunkcyjnego o zwiększonej pojemności z funkcją suszenia zgodnie z przyjętymi założeniami wraz z dedykowanym osuszaczem.
oraz
Zadanie drugie: Zakup usługi proinnowacyjnej. Przeprowadzenie analizy wymagań związanych z wprowadzeniem urządzenia do sprzedaży na rynku Unii Europejskiej, wraz z przeprowadzeniem wymaganych badań z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej.
Celem projektu jest opracowanie, a następnie wdrożenie do produkcji nowego urządzenia wraz z dedykowanym osuszaczem powietrza do przetwarzania wielorakich produktów pszczelich w pasiekach towarowych – głównie dehydratacji miodu, pyłku i pierzgi ale także odsklepiania plastrów, dekrystalizacji, kremowania i klarowania miodu.
Wieloletnia działalność firmy AquaBeeTech na rynku pszczelarskim i stała analiza trendów wykazała potrzebę opracowania urządzenia wielofunkcyjnego o pojemności 110l, skierowanego do średnich i większych pasiek towarowych. Zastosowana funkcjonalność umożliwi realizację siedmiu podstawowych funkcji niezbędnych w każdej pasiece pozwoli na zastąpienie kilku urządzeń jednym. Zakup jednego urządzenia wielofunkcyjnego ma wiele wymiernych korzyści: ogranicza koszty związane z zakupem kilku kosztowych, jednozadaniowych urządzeń potrzebnych do produkcji i przetwarzania produktów pszczelich, urządzenie zajmie mniej miejsca w pracowni niż kilka urządzeń spełniających łącznie te same funkcje, kompaktowość urządzenia pozwoli na jego łatwy transport i prowadzenie prac np. bezpośrednio w pasiece.
Rezultatem, efektem projektu będzie nowy innowacyjny produkt będącym urządzeniem wielofunkcyjnym do przetwarzania wielorakich produktów pszczelich, o pojemności roboczej zbiornika na poziomie co najmniej 110 litrów.
Projekt wspiera realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu, poprzez optymalizację wykorzystywanych zasobów. Wyprodukowanie jednego urządzenia wielofunkcyjnego minimalizuje znacząco zużycie materiałów i energii elektrycznej względem produkcji siedmiu odrębnych urządzeń. Dodatkowo po zakończeniu cyklu życia produktu powstanie jeden odpad a nie np. siedem elektroodpadów wymagających kosztownej utylizacji. Zoptymalizowana, modułowa konstrukcja urządzenia, dostosowana rozmiarem do umieszczenia na euro palecie umożliwi transport urządzenia z wykorzystaniem masowych środków transportu, tym samym ograniczając ślad węglowy. Dzięki modułowości urządzenia w przypadku awarii/zużycia będzie możliwa wymiana danego elementu a nie całego urządzenia. Części zamienne zgodnie z polityką firmy będę oferowane przez cały okres życia produktu.
Dodatkowo urządzenie zostanie wykonane z materiałów charakteryzujących się duża trwałością i podlegających recyglingowii – większość elementów urządzenia wykonana ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Ponadto zastosowane rozwiązania w opracowywanym w ramach realizacji projektu urządzeniu wpisują się kanony Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Wdrożenie urządzenia wpłynie pozytywnie na optymalizację wykorzystywanych zasobów oraz przyczyni się bezpośrednio do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Rynek docelowy dla opracowanego w ramach projektu urządzenia jest bardzo szeroki.
Odbiorcami produktu urządzenia wielofunkcyjnego ze względu na wielkość, ilość przetwarzanego miodu, będą głównie średnie, duże i największe pasieki stacjonarne, wędrowne oraz przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowe.
Całkowity koszt projektu: 238 620,00 PLN, wkład Funduszy Europejskich: 164 900,00 PLN.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie