Szczegóły osuszacza na bazie stołu do odsklepiania

Podstawową funkcją urządzenia jest osuszanie miodu. Do tego celu wewnątrz zbiornika umieszczona jest poziome obrotowe mieszadło miodu, na którym zamontowano odpowiednio zaprojektowane talerze. Kolumna jest demontowalna co umożliwia realizację innych funkcji urządzenia takich jak: suszenie pułku,
dekrystalizacja miodu, odstojnik, stół do odsklepiania. W dnie zbiornika zainstalowana jest elektryczna mata grzewcza wraz z czujnikiem temperatury. Proces podgrzewania miodu jest regulowany za pomocą mikroprocesorowego sterownika. Osuszacz wyposażony jest w urządzenie chłodnicze, które odbiera
wodę z wilgotnego powietrz omywającego mieszadło miodu.

Po nalaniu do zbiornika maksymalnie 70kg miodu i włączeniu urządzenia następuje podgrzanie miodu do temperatury ok. 40 stopni Celsjusza. Równocześnie zostaje uruchomiony silnik elektryczny wprowadzający mieszadło miodu w ruch obrotowy.  Zadaniem mieszadła jest zwiększenie powierzchni parowania miodu oraz, dzięki specjalnie zaprojektowanym wycięciom w talerzach, optymalizacja przepływu powietrza w przestrzeni zbiornika. Wnętrze zbiornika jest jednocześnie wentylowane suchym powietrzem z osuszacza powietrza
położonego na górnej pokrywie urządzenia. Powietrze krąży w obiegu zamkniętym, co przeciwdziała dostawaniu się do miodu zanieczyszczeń z zewnątrz. Podniesienie pokrywy powoduje automatyczne zatrzymanie mieszadła miodu.

Funkcja stołu do odsklepiania wymaga demontażu mieszadła miodu i urządzenia chłodniczego wraz z kanałami wentylacyjnymi. Konieczna jest instalacja sita i konstrukcji wsporczej dla ramki pszczelej.

Funkcja kremowania wymaga demontażu urządzenia chłodniczego i kanałów wentylacyjnych oraz przełączenia przełącznika w tryb kremowania.

Funkcja dekrystalizacji miodu wymaga demontażu mieszadła, urządzenia chłodniczego i kanałów wentylacyjnych oraz przełączenia przełącznika w tryb dekrystalizacji.

Funkcja suszenia pyłku wymaga demontażu mieszadła i montażu kanału wentylacyjnego kierującego strugę powietrza na pyłek umieszczony w dnie zbiornika. Wymagane jest też przełączenie przełącznika w tryb suszenia pyłku.

Funkcja odstojnika wymaga demontażu mieszadła oraz urządzenia chłodniczego i kanałów wentylacyjnych i wyłączenia urządzenia.

 

Urządzenie zostało zgłoszone do ochrony patentowej w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Galeria

Szczegóły konstrukcyjne

 1. stół do odsklepiania ze stali kwasoodpornej
 2. osuszacz powietrza
 3. elastyczna rura powietrza wilgotnego
 4. elastyczna rura powietrza suchego
 5. pokrywa ze stali nierdzewnej
 6. motoreduktor
 7. układ sterujący
 8. chwyt powietrza wilgotnego
 9. chwyt powietrza suchego
 10. mieszadło z talerzami
 11. wlot powietrza suchego
 12. wylot powietrza suchego
 13. spust miodu
 14. sito odsklepin
 15. stojak na ramki